Video reklama v onlinu: 8 tipů jak s ní být úspěšný

Obsah článku

Video, nejsilnější trend současné on-line reklamy. Zařaďte ho do svého marketingového mixu!

Video reklama v on-line prostředí zažívá v posledních letech naprostý boom. YouTube, TikTok a další kanály a sociální sítě orientované na videoobsah zaznamenávají nebývalou popularitu a podíl videa na celkovém objemu on-line reklamy neustále roste. Pojďme se tedy podívat, jakou má video reklama současnou pozici v oblasti on-line reklamy, kam směřuje, a proč byste ji rozhodně měli zařadit do své marketingové strategie.

Video reklama je obrovsky silným formátem online reklamy. Proč? Jelikož dokáže předat daleko více informací a emocí oproti tradičnímu obrázkovému baneru.
Video reklama je bezpochyby na vzestupu a to právě díky rozšíření chytrých telefonů v posledních letech

TIP: Pokud vás zajímá, jak vyprodat sklady díky Facebook, Instagram a Google Ads reklamě s PNO pod 15 % (jako se to povedlo u našeho klienta), případovou studii najdete tady.

Video reklama a její segment v on-line prostředí neustále roste

Na začátek si pojďme shrnout fakta a podívat se na pár čísel z trhu. V posledním roce sehrál zásadní roli v segmentu video reklama v on-line prostředí COVID-19. Po dobu pandemie vzrostla návštěvnost obsahových a video webů v řádech desítek procent. Nejsilnější hráč na českém na trhu, Seznam.cz, uvádí, že v souvislosti s pandemií stoupl počet video views videoportálu o celých 50 % a celkový prostor pro videoreklamu se v rámci jejich webů zvýšil o 30 %. 

O progresivním růstu vypovídají také data projektu AdMonitoring. Z jejich posledních průzkumů vyplývá, že investice do videoreklam vzrostla meziročně za období leden až září o celých 16 %. 

Nejvýznamnější mezinárodní platformy, v rámci on-line videoreklamy jsou YouTube, TikTok, Instagram, Instagram TV, Facebook, Facebook live a Snapchat.

Čísla, kterými disponuje například YouTube jsou naprosto ohromující:

 • Na YouTube je sdíleno více než 5 miliard videí.
 • Průměrná doba sledování YouTube obsahu je 40 minut.
 • Každou vteřinu se na YouTube nahraje 2,4 GB videa.
 • Každou minutu se na YouTube nahraje 500 hodin videa.
 • Denně je zhlédnuta 1 miliarda hodin videí / 5 miliard videí.
 • Ročně zaberou videa na YouTube prostor o velikosti 76 PB 
 • YouTube má 2 miliardy aktivních měsíčních uživatelů.
 • 70 % celkových zhlédnutí na mobilních telefonech.

Nejsilnějšími hráči v oblasti on-line videoreklamy na českém trhu jsou dle dat z roku 2021 Seznam.cz, FTV Prima, Nova Group, Mafra a Czech News Center.

V čem tkví síla videa a jeho marketingový potenciál?

Pokud se podíváme na současnou společnost a trendy moderní doby, je primární odpověď více než jasná. Současná doba se zrychluje, stává se více interaktivní. Moderní člověk tedy požaduje informace předložené rychle, jasně a zajímavě. V tom tkví síla videa, většina lidí dá přednost audiovizuálnímu obsahu než četbě textu. Podle odborných výzkumů je přenos informací prostřednictvím videa až 10x rychlejší, než je tomu u četby. Díky videu si mohou sledující utvořit jasnější představu a ucelenější obraz o předkládaných faktech (v oblasti marketingu zejména firmách, produktech, osobách..), prožívat emoce a celkově zažívat silnější interakci.

Zajímavá data, potvrzující marketingovou sílu videa přinesl průzkum State of Video Marketing Survey 2021:

 • 96 % dotázaných uvedlo, že preferuje formu videa, pokud se chtějí dozvědět více o určitém produktu nebo službě.
 • 84 % dotázaných uvedlo, že je video přesvědčilo ke koupi produktu nebo služby.
 • Dotázaní 2x ochotněji sdíleli video obsah se svými přáteli nebo rodinou, než je tomu u jiné formy obsahu. 
 • Dotázaní v průměru strávili sledováním on-line videí 18 hodin za týden. Tento ukazatel zaznamenal meziroční nárůst o dvě hodiny a o nárůst o celých 7,5 hodiny v porovnání s rokem 2018.

Dle uvedeného průzkumu si video drží prim i v porovnání s ostatními formami komunikace. Na otázku, jakou formu marketingových informací o produktech a službách dotázaní upřednostňují 69 % respondentů odpovědělo, že preferují zhlédnutí krátkého videa, 18 % preferuje informace podané prostřednictvím textu, 4 % upřednostňují infografiky, 3 % si nejraději stáhnou e-book nebo manuál, 3 % dotázaných by se rádo zúčastnilo webináře a 2 % by uvítalo informace prostřednictvím telemarketingu.

Tato fakta mluví sama za sebe a potvrzují potenciál videa jako nebývale silného marketingového nástroje.

Formáty videoreklamy v on-line prostředí

Možností, které se inzerentům nabízí pro umístění videoreklamy v on-line prostředí, je skutečně mnoho. Pojďme se společně podívat alespoň na ty nejznámější.

Facebook a Instagram

Facebook a Instagram nabízí skutečně širokou škálu formátů a umístění. Délka video reklamy se zde liší dle vybraného formátu a maximální délka se v závislosti na tom pohybuje od 30 vteřin do 240 minut.

 • Kanál příspěvků na Facebooku

Kanál příspěvků můžeme specifikovat jako neustále se aktualizující tok příspěvků, informací a obrázků facebookových přátel, sledovaných skupin a stránek, zobrazující se na „zdi“ uživatele. Video reklama zde bude zobrazena mezi organickými příspěvky uživatelů.

 • Stories

Takzvaný příběh je vertikální reklamní formát Instagramu a Facebooku, který umožňuje vkládat mimo jiné i krátká videa a zobrazuje se mezi organickými příběhy uživatelů. Tento formát je velice vizuálně zajímavý, zvyšuje dosah reklamy, ale z praxe vyplývá, že má v porovnání s jinými typy reklamních bannerů nízký konverzní poměr. Hodí se tedy spíše jako součást brandově zaměřených kampaní.

 • Instream videa

Díky instreamovému videu můžete zasáhnout uživatele, kteří v prostředí sociálních sítí sledují videa populárních tvůrců a vydavatelů. Video reklama je zařazena také do streamu Facebook Live. Tento formát je určen pouze pro mobilní zařízení. 

 • Facebook Marketplace

Market place představuje inzertní část Facebooku, prostřednictvím které uživatelé nakupují a prodávají zboží. Umístěním reklamního videa v této části tedy můžete oslovit uživatele, kteří se aktivně zajímají o koupi konkrétního typu zboží. 

 • Instagram Reels

Prostřednictvím Instagram Reels mohou uživatelé Instagramu natáčet krátká kreativní videa s délkou do třiceti sekund. V rámci inzerce nachází video reklama v Reels široké využití. Firmy zde například mohou předvést různé varianty produktu, představit zaměstnance firmy nebo uvést video návod na montáž produktu. Další novinky ohledně Facebooku a Instagramu najdete zde.

 • Reklamy ve vyhledávání Facebooku

Pokud potřebujete oslovit, uživatele, který má zájem o konkrétní zboží, službu nebo téma, je pro vás reklama v rámci výsledků vyhledávání ta pravá. Uživatelům jsou reklamy zobrazovány na základě vyhledávaného klíčového slova.

PRO TIP

Chcete, aby vám profesionálové pomáhali s tvorbou video obsahu na sociální sítě?

TikTok videa, Instagram a Facebook Reels, YouTube Shorts.

Získejte 10 tisíc nebo 100 tisíc zhlédnutí u vašich videí a prodávejte jednoduše!

A cena? Nebojte, majlant to není. Více se o této službě stříhání krátkých videí na TikTok a další sociální sítě dozvíte zde.

Jak taková videa vypadají? Mrkněte např. ke mně na TikTok.

Video reklama na YouTube

YouTube patří mezi celosvětově nejnavštěvovanější weby. Nabízí širokou skladbu publika a rozmanitost témat. Můžete si tedy být jisti, že zde naleznete i svou cílovou skupinu. Stejně jako sociální sítě, nabízí i YouTube video reklama mnoho zajímavých formátů

TIP: Pokud vás zajímá jak dosáhnout PNO (podíl nákladů na obratu) pod 20 % díky výkonnostní TikTok reklamě (5x návratnost investice do reklamy), případovou studii TikTok najdete tady.

Pokud chcete budovat brand a maximalizovat zásah, pak je YouTube jasnou volbou. Žádný jiný online portál neumí vybudovat tak silné povědomí o značce jako YouTube video.
Video reklama = pro většinu lidí to je YouTube, největší studnice videí na světě

 • Přeskočitelné video reklamy in-stream – reklamy umístěné v rámci videa, které lze po několika vteřinách přeskočit.
 • Nepřeskočitelné reklamy in-stream – reklamy umístěné v rámci videa, které přeskočit nelze a sledující musí zhlédnout celý spot.
 • Reklamy feed in – prostřednictvím feed-in reklam je možné propagovat videa na místech, kde ho lze najít. Může se jednat o související videa, výsledky vyhledávání nebo na domovské stránce. 
 • Reklamy masthead – masthead funguje tak, že se automaticky přehraje bez zvuku a je umístěn v horní části domovského kanálu YouTube. Maximální doba přehrávání je 30 sekund. Po určité chvíli se video stane miniaturou a v případě prokliku bude uživatel přesměrován na stránku, kde může zhlédnout plnou verzi videa. 
 • Mikrospoty – krátké video trvající pouze 6 vteřin, které nelze přeskočit a otevře se ve videopřehrávači.

Video reklama na Seznam.cz

Seznam.cz patří v ČR mezi největší hráče na poli video reklamy. Je to taková světová rarita. Ve většině světa je YouTube hlavním portálem pro video reklamu, ale u nás máme i tyto zajímavé hráče. Video reklama tak nabírá trochu jiný rozměr.
Video reklama na Seznam.cz a její schéma

Zdroj: Reklama Seznam.cz Video reklama

Jak jsme již zmiňovali výše, prostor, který seznam nabízí pro video reklamy se neustále zvyšuje. Nyní se v průměru nabízí měsíčně okolo 90 milionů impresí pro Instream formáty. U Outstream formátů se jedná až o stovky milionů impresí měsíčně. Výhodou Instreamu je jeho umístění v rámci profesionálního a nezávadného video obsahu.

 • Instream – jedná se o video reklamy, které se přehrají v rámci přehrávání videa (během přehrávání, před ním, po něm) a dělí se na tři odlišné formáty:
 • Přeskočitelný spot, který je možné přeskočit po pěti vteřinách
 • Nepřeskočitelný spot o délce 15 sekund
 • Nepřeskočitelný 6-ti vteřinový Bumper 
 • Outstream – tento formát je videoreklama o délce až 30-ti vteřin, která se zobrazuje mezi články na službách Novinky.cz nebo například na domovské stránce Seznam.cz. Videa se spouští bez zvuku, který si sledující může zaktivovat najetím myši. Výhodou outstreamové reklamy pro inzerenty je zejména cenová efektivita.

Video reklama – budování brandu díky videu

Způsobům využití video reklam se meze nekladou. Můžete její pomocí propagovat produkty čí služby, šířit myšlenky nebo edukovat potencionální zákazníky, zcela výsadní postavení však zaujímá na poli brandové reklamy. Brand představuje to, jak vás vaši zákazníci, konkurenti a obchodní partneři vnímají. Chcete působit jako moderní a trendy podnik? Nebo raději jako společnost konzervativní, důvěryhodná, s dlouholetou tradicí? S budováním brandu vám může pomoci správně vytvořená marketingová strategie, do které zapojíte video reklamu.

Ptáte se proč? Vysvětlení je zcela jednoduché, v rámci brand marketingu jde především o emoce, prostřednictvím kterých ovlivňujete postoj okolí k vaší značce a žádný jiný reklamní nástroj nedovede tak skvěle vzbuzovat emoce a vyprávět příběhy, jako video. Tuto teorii potvrzují i špičkoví marketéři: Nic nevytváří značku tak jako emoce a nic nevytváří emoce tak jako video,“ říkají BinetField.

ZDARMA přístup k NEVEŘEJNÉ případovce Facebook a Instagram reklamy, která za každou investovanou 1 Kč do reklamy přinesla 10 Kč a více (ROAS 10+, PNO pod 10 %) - 10x NÁVRATNOST za poslední rok

Dalším benefitem při budování značky je možnost prostřednictvím internetu kampaně cílit na konkrétní publika: „Na internetu nám technologie umožňují dobře přizpůsobit zásah kampaní, cílit je a dávkovat. Umíme hledat nové uživatele, a naopak zabránit tomu, abychom pouštěli stejné video těm samým lidem,“ tvrdí manažer video reklamy v Seznamu Petr Daneš.

Efektivnost videa v rámci brand buildingu potvrzuje i studie společnosti Realeyes:

–  U lidí, kteří zhlédli brandová videa s příběhem značky se emocionální angažovanost vůči značce zvýšila o 31 %.

– 67 % účastníků uvedlo, že vnímají brandovou video reklamu sdělující příběh značky jako zábavnou, relevantní a pravděpodobně je v době nákupu přiměje myslet na inzerovanou značku.

– Lidé, kteří zhlédli brandové video s příběhem značky si značku více pamatovali a značku hodnotili o 57 % příznivěji než lidé, kteří video nezhlédli. Také o 17 % častěji uvedli, že si velmi pravděpodobně inzerovanou značku koupí.

Video reklama má obrovskou sílu a tu při budování brandu využívají téměř všechny nejznámější světové značky. Prostřednictvím videí emotivně vypráví působivé příběhy, které za jejich brandem stojí. Pojďme se společně na některé podívat:

Lego – Příběh o vzniku značky

The LEGO® Story – YouTube

Při tvorbě brandového videa se můžete inspirovat například videem společnosti Lego, které vypráví příběh vzniku značky. Prostřednictvím videa hovoří o tom, jak firma vznikla a jak se stala brandem, kterým je dnes. 

Lidé milují poutavé příběhy a příběhy o vzniku a historii značek. I díky tomu má toto unikátní animované video více než 24 milionů zhlédnutí. Animovaný formát je navíc ukázkou toho, že skvělý příběh lze v rámci videa zpracovat mnoha různými formami.

Slack – Ano, zkusili jsme Slack!

„So Yeah, We Tried Slack …“ – YouTube

I když je video pouze případovou studií, je velice zdařilé a může se stát inspirací pro mnoho značek z B2B sektoru. Video zde zábavnou formou demonstruje, jak Slack pomohl jinému podniku zefektivnit jejich interní procesy.

Hubspot – Vysvětlete, co děláte

What is HubSpot? (2014) – YouTube

Zajímavý formát videa zvolil Hubspot. Ve svém propagačním videu ukazuje, čím se vlastně zabývá a seznamuje diváka krok za krokem s jednotlivými činnostmi v rámci firmy. Divák si tak může vytvořit jasnou představu o tom, co společnost vlastně děla.

Vytvořte si vlastní brandové video

Rozhodli jste se zapojit video reklamu do své strategie při budování brandu? Pokud ano, určitě vás teď napadá otázka, jakým způsobem postupovat. Existuje několik zásad, na které je dobré nezapomínat:

1. Poznejte svou cílovou skupinu

Než se pustíte do samotné tvorby video obsahu, je nutné věnovat pozornost vaší cílové skupině. Zjistěte, kdo je vaše cílové publikum a ujasněte si, koho vlastně video obsahem chcete oslovit. Cílení na menší publika bývá efektivnější než cílení na obecnou veřejnost. Pokud si budete jisti, pro koho je obsah určen, bude daleko snadnější vytvořit video, které danou cílovku skutečně zaujme

2. Mějte jasný cíl

Většina firem, která s budováním brandu prostřednictvím videa začíná, nepostupuje příliš systematicky, a to je chyba. Nesnažte se na malou plochu vměstnat mnoho informací. Stěžejní poselství by se mohlo vytratit. Pokud chcete vytěžit z video obsahu co nejvíce, musíte mít jasný plán. Určete si hlavní sdělení a k němu směřujte všechny další kroky.

3. Vytvářejte příběhy, které lidé chtějí sdílet

Existuje mnoho způsobů, jakými můžete vykládat příběh své značky. Dobrá video reklama však nejen zaujme vaše diváky, ale bude také dostatečně poutavá na to, aby ho chtěli sdílet s ostatními. Myslete na to!

4. Brandové video musí být brandové

Brandová videa jsou primárně o budování povědomí o značce. V rámci jeho tvorby dbejte na to, aby video s vaší značkou korespondovalo, reflektovalo její hodnoty a drželo se směru, kterým se firma profiluje. Nemá smysl vytvářet brandová videa, která by se odchylovala od promované značky. Taková videa by naopak mohla povědomí o značce a loajalitu zákazníků ovlivnit nechtěným směrem. Dbejte tedy na to, aby video obsah byl skutečně „vámi“.

TIP na ebook ZDARMA: Buďte ÚSPĚŠNÍ na sociálních sítích s 21 nejvíc TRENDY tématy pro TVORBU videí a příspěvků na Instagram, TikTok, YouTube, Threads, LinkedIn, X a Facebook (PDF)

5. Zapojte vizuální prvky své brand identity

První věc, kterou sledující videa zaznamená ještě před tím, než začne vnímat klíčové sdělení je, jak video reklama působí vizuálně. Využijte to ke svému prospěchu a pracujte v rámci obsahu s barvami vašeho brandu, logem a dalšími vizuálními prvky brand identity.

6. Videa vždy nemusí stát majlant

Většina lidí se domnívá, že jediná cesta, jak vytvořit působivou video reklamu, je investovat velké částky a spolupracovat s produkčními společnostmi a renomovanými profesionály. Existuje i jiný způsob. Na internetu je k mání mnoho aplikací a video editorů, pomocí kterých můžete vytvořit profesionálně vypadající videa s minimálními náklady.

7. Využijte svá videa na maximum

Ne všechna videa jsou vytvořena primárně za účelem reklamy a umístění na sociální sítě. Když je však již máte, bylo by nerozumné je za tímto účelem nevyužít. Natočili jste skvělé video pro svou landing page? Umístěte ho také na sociální sítě a jiné kanály!

8. Nesoustřeďte se pouze na výkon

Při brandové kampani se vyplatí nefixovat se tolik na metriky výkonnosti, jak je tomu u výkonnostních kampaní. Buďte trpěliví a polevte ze svých nároků na výkon. Tento názor sdílí i přední specialisté z oboru: „Brandová kampaň není tak number driven, je třeba sledovat i jiné metriky. A občas je dobré si udělat i často podceňovaný uživatelský průzkum. Z něj je možné vytěžit spoustu zajímavých informací o vnímání značky i o cílové skupině,“ tvrdí obchodní ředitel Seznamu Tomáš Búřil.

Závěr

Video reklama představuje budoucnost on-line marketingu. Tento formát reklamy právě zažívá svůj boom, který bude v následujících letech dále sílit, využijte tedy tohoto trendu a zapojte video reklamu do své marketingové strategie. Nezáleží na tom, jestli jste nadnárodní společnost nebo malý, začínající start-up, video reklama nabízí prostor pro všechny.

Denně sdílím hodnotné tipy na svůj LinkedIn profil. Na Instagramu najdete i střípky z mého osobního života, tak kdyby se vám stýskalo, můžete mrknout i tam.

Mějte se video reklamově!

Jo a pokud nevíte, kdo jsem, více se dozvíte na stránce Můj příběh, mé hodnoty naleznete na stránce Mé hodnoty a mé služby najdete zde. Tak zase někdy příště!

Zdroje

Navzdory náročnému roku investice do videoreklamy rostly a potvrdily trend ze zahraničí – Blog Seznam.cz

Video Marketing Statistics 2021 (Brand New Data) | Wyzowl

Bannerová online reklama i videoreklama letos rostou | MediaGuru

Turner Branded Content Study (realeyesit.com) 

Zapojte video do své prezentace, jeho síla už se nedá ignorovat – SEMTIX.cz | SEMTIX s.r.o.

YouTube reklama | Comerto

How to Make a Brand Video – Promo.com

New study reveals the emotional impact of branded content increases ROI | Ad Age

Video Marketing Statistics 2021 (Brand New Data) | Wyzowl

Reklama Seznam.cz Videoreklama

Využijte hype na síti. 5 rad, jak si vybudovat značku na internetu (forbes.cz)

Přečtěte si další moje příspěvky

Získejte ZDARMA přístup k NEVEŘEJNÉ PŘÍPADOVÉ studii FACEBOOK a INSTAGRAM reklamy, která generuje 10x NÁVRATNOST za poslední rok
(ROAS 10+, PNO pod 10 %)