Sociální síť BeReal: kde se vzala, co umí, proč na ní být (a nebýt)

Obsah článku

Popularita nové sociální aplikace BeReal roste závratnou rychlostí. V aplikaci jde namísto dokonalosti o skutečné, autentické a neupravené snímky. Má to ale jeden háček. Každý uživatel může zveřejnit příspěvek pouze jednou denně. Cože?

Historie BeReal

BeReal existuje od roku 2020, společnost byla založena ve Francii, od té doby byla podle údajů společnosti Apptopia nainstalována na zhruba 7,5 milionu zařízení. V porovnání s ostatními sítěmi to není až tolik, jenže velká část těchto instalací proběhla během letoška – síť od začátku roku vyrostla o 315 procent. 

Sociální síť BeReal zažila od začátku roku 2022 výrazný nárůst počtu stažení a také uživatelů. Samozřejmě to v porovnání s jinými sociálními sítěmi je stále zanedbatelné číslo, nicméně pokud se podíváme na procentuální nárůst, tak se bavíme o brutálním nárůstu ve stovkách procent.
Náhled z App Store na iOS zařízení, BeReal byla 4. nejstahovanější free aplikací

Aktuálně je dokonce v Česku na iOS stahovanější než zmíněný TikTok, Netflix, Instagram nebo YouTube. V Americe je rozmach ještě větší, což se můžete přesvědčit třeba v tweetu Elona Muska.

V čem je kouzlo BeReal?

BeReal je alternativní sociální síť, která má za cíl ukázat nepřikrášlený pohled na životy ostatních. Aplikace BeReal vás jednou denně v náhodný čas vybídne, abyste vyfotili a zveřejnili jednu fotografii a ukázali tak svým sledujícím, co právě děláte.

TIP: Pokud vás zajímá, jak vyprodat sklady díky Facebook, Instagram a Google Ads reklamě s PNO pod 15 % (jako se to povedlo u našeho klienta), případovou studii najdete tady.

Díky tomu, že uživatelé nemají možnost fotografii upravit nebo k ní přidat filtry, má aplikace BeReal nabídnout autentičtější pohled na každodenní život lidí bez příkras a „lží“. Jde vlastně o přesný opak toho, o co se snaží například Instagram (vytvoření světa, kde jsme všichni dokonalí a žijeme perfektní životy). Byť v roce 2022 už to také není úplně pravda. Trend světa sociálních médií se otáčí, tak jako reklamní svět. Už to není o dokonalém světě, těle, životě… je to spíše o tom ukázat normální a běžný život člověka s produktem a službou, která nám v životě pomůže.

Naprostý opak Instagramu

Jak to bývá u podobných boomů, BeReal zaujala tím, že je úplně jiná než ostatní dostupné sociální sítě na trhu. Spoléhá na to, že uživatelé jsou znechuceni umělým a velmi řízeným světem na Instagramu, kde spousta influencerů tráví hodiny upravováním fotek, než nějakou zveřejní. Není to ani tak problém Instagramu, jako moderní doby – lidé začínají otevřeně mluvit o tom, že falešný svět plný filtrů jim psychicky nedělá dobře.

BeReal proto vyžaduje co největší autentičnost. V základu je to síť na sdílení fotografií, nic moc jiného tam v tuto chvíli dělat nemůžete, ale fotografie, které zveřejňujete, mají přísný zákaz jakýchkoliv úprav.

Nesdílíte? Neuvidíte nic od ostatních…

Speciální je i způsob, kterým fotografie sdílíte. Síť vám jednou denně přikáže, kdy můžete fotografie pořídit a zveřejnit. Aplikace navíc pořídí snímek jak z vaší zadní kamery na telefonu, tak i z vaší přední kamery a vměstná je do jednoho obrázku. Na toto máte 2 minuty. Takže každý uživatel tím poskytne vhled do svého reálného života, odkud plyne i název sítě BeReal (v překladu Buďte opravdoví). 

Příspěvky na sociální síti BeReal jsou tvořeny fotografií na zadní straně telefonu a poté na přední straně telefonu. Tyto obě fotografie se poté vloží do jednoho výstupu a můžete si poté překlikávat, která z fotografií má být na hlavní "straně".
Takto vypadá výstup fotografie z BeReal

Je zajímavé, že i když kliknete na vaší fotku, tak se zvětší na hlavní fotku a naopak do malého výřezu vlevo nahoře se dá fotka v mém případě západu slunce, takže obě fotky jsou sbírány v celkem vysoké kvalitě (záleží samozřejmě na vašem zařízení a kvalitě fotoaparátů). Zároveň na mém telefonu je možná použít klasický zadní fotoaparát (2x) nebo „rybí oko“, tedy oddálený zoom (1x). Fotografie výše byla pořízena na mém zařízení iPhone 13 Pro.

ZDARMA přístup k NEVEŘEJNÉ případovce Facebook a Instagram reklamy, která za každou investovanou 1 Kč do reklamy přinesla 10 Kč a více (ROAS 10+, PNO pod 10 %) - 10x NÁVRATNOST za poslední rok

Pokud se vám pořízené fotografie nelíbí, můžete je přefotit. Ale sociální síť pak ostatním uživatelům u snímků ukáže údaj, kolikrát jste fotografie přefotili, tedy mírně podváděli. Když nařízený čas minete, nic se nestane. Ale opět bude u příspěvků připojený údaj, že máte zpoždění

Takto přesně vypadá můj BeReal "My Friends" feed. Nahoře je můj nejnovější příspěvek a pod tím dole jsou příspěvky mých přátel na sociální síti. U mého příspěvku je vidět, že jsem ho vypublikoval o 16 hodin později, než přišlo úvodní upozornění s dvou minutovým oknem na vypublikování příspěvku.
Zde je vidět pohled na můj „My Friends“ feed, kde vidíte i můj nejnovější příspěvek

U mého nejnovějšího příspěvku, kde jsem vyfotil, jak píšu tento článek (pardon, sedím tu oblečený do půl těla, jelikož je brutální vedro – prostředek léta, snad to nikoho nepohorší :)), je vidět, že se jedná o příspěvek se zpožděním 16 hodin. Co to znamená? BeReal mě před 16. hodinami upozornilo na to, že bych měl vypublikovat příspěvek, jenže já už ležel tou dobou v posteli a už jsem nechtěl publikovat post a tak jsem počkal do dalšího dne, kde jsem tento den vypublikoval post se zpožděním 16 hodin.

Můžete si mě přidat pod tímto username @cernovsky a nebo pod tímto linkem a sledovat moje denní aktivity v autentickém světle. 🙂

Zde můžete vidět grafiku toho, jak BeReal funguje od upozornění až po vypublikování příspěvku.
Toto je ukázka, jak BeReal funguje, od upozornění, přes vypublikování fotky

V případě, že jeden den sdílení úplně vynecháte, také se nic neděje. Jen si v tu dobu nebudete moci prohlédnout fotky ostatních přátel. Uživatele si můžete přidávat podobně jako na Instagramu, vyhledávání funguje podle uživatelských jmen. Ale pozor, všichni, koho máte v okruhu přátel, o vašich fotografiích budou dostávat push notifikace, pokud si funkci nevypnete. Příspěvky se dají nastavit jako veřejné, kdy je budou moci vyhledat i neznámí lidé, nebo jen pro vybrané osoby.

TIP: Pokud vás zajímá jak dosáhnout PNO (podíl nákladů na obratu) pod 20 % díky výkonnostní TikTok reklamě (5x návratnost investice do reklamy), případovou studii TikTok najdete tady.

A to je vše. Texty či videa budete na BeReal hledat těžko, vše se motá kolem neupravených selfie z konkrétního momentu. Další funkce zřejmě přijdou časem, jak se síť rozšíří a tvůrci to nevylučují. 

Obavy o soukromí

BeReal má ohlas zejména u mladších generací, přičemž podle údajů společnosti data.ai tvoří většinu uživatelů aplikace generace Z a mileniálové. Přetrvávají však obavy o ochranu soukromí ohledně způsobu, jakým aplikace shromažďuje informace o svých uživatelích a strach z toho, jak je jednoho dne využije. V podmínkách používání sociální sítě BeReal totiž najdete část, kde BeReal říká, že má nárok na využívání vámi sdíleného obsahu skrze sociální síť BeReal po dobu 30 let! Níže přidávám screenshot, který je pořízen 10. 11. 2022.

BeReal si vyhrazuje právo, že může jakkoliv využít vámi sdílení obsah po dobu 30 let

Jedním z hlavních strašáků je akumulace informací o každodenní rutině jednotlivých uživatelů, díky nimž by se dal následně vytvořit falešný profil s osobními daty. V podmínkách používání aplikace je sice uvedeno, že nepřeprodává údaje uživatelů třetím stranám, ale pokud by se tyto zásady změnily, mohlo by to otevřít dveře problémům s ochranou soukromí, od cílené reklamy až po sledování.

Ukázka příspěvku z BeReal od přítele

Stažení aplikace BeReal

  1. Stáhněte si v Google Play nebo App Store aplikaci BeReal.
  2. Vytvořte účet, kam vám budou chodit každodenní oznámení.
  3. Ve chvíli, kdy vám přijde výzva, máte dvě minuty na to, abyste sdíleli neupravenou fotografii sebe a svého okolí (telefon vyfotí snímek jak zadní, tak přední kamerou). Můžete přidat i popisek a reagovat na BeReal přátel.
  4. Čas upozornění se každý den mění, takže si podle něj nemůžete naplánovat svůj den, abyste byli zajímaví – všem uživatelům ovšem přijde ve stejnou chvíli.
  5. Ve chvíli, kdy zveřejníte své BeReal, objeví se vám obsah ostatních – do té doby ho máte skrytý.
  6. Vaše berealko zmizí ve chvíli, kdy se druhý den objeví výzva k vyfocení dalšího.
TIP na ebook ZDARMA: Buďte ÚSPĚŠNÍ na sociálních sítích s 21 nejvíc TRENDY tématy pro TVORBU videí a příspěvků na Instagram, TikTok, YouTube, Threads, LinkedIn, X a Facebook (PDF)

Závěr

BeReal je velice zajímavý pokus o nový standard sociálních médií. Už se sociální sítě nemají točit jen kolem upravených videí, předpřipravených textů a vymazlených fotek. BeReal je o tom být co nejvíce autentický, teď a tady.

Případové studie naší práce najdete tady.

Denně sdílíme hodnotné tipy na svůj LinkedIn, ThreadsTikTokFacebook, XYouTube a Instagram. Najdete tam další tipy pro vaši reklamu a na osobním Instagramu najdete i střípky z mého osobního života, tak kdyby se vám stýskalo, můžete mrknout i tam.

Mějte se BeRealově!

Jo a pokud nevíte, kdo jsem, více se dozvíte na stránce O mně, mé hodnoty naleznete na stejné stránce a mé služby najdete na stránce specializace zde. Pokud byste si chtěli ověřit kvalitu mé práce, mrkněte tady.

Tak zase někdy příště!

Zdroje

https://bere.al/en

https://www.focus-age.cz/m-journal/aktuality/maji-se-zavedena-socialni-media-bat–pocet-stazeni-aplikace-bereal-letos-vzrostl-o-350–__s288x16633.html

https://www.zeny.cz/zaujalo-nas/konec-mindraku-z-instagramu-na-bereal-se-sdili-jen-skutecne-fotky-9362.html

https://eltecnoanalista.com/cs/como-instagram-pero-con-la-verdad-yo-uso-bereal-y-te-aconsejo-que-hagas-lo-mismo/

Přečtěte si další moje příspěvky

Získejte ZDARMA přístup k NEVEŘEJNÉ PŘÍPADOVÉ studii FACEBOOK a INSTAGRAM reklamy, která generuje 10x NÁVRATNOST za poslední rok
(ROAS 10+, PNO pod 10 %)