Tahle případová studie Facebook reklamy a Google reklamy mluví o zajímavém příběhu. Příběhu klienta, který má rodinný podnik (e-shop). Ten se pro něj díky naší spolupráci stal vydělávající a ziskovou radostí. To je sen každého začínajícího e-shopaře. Jenže po přebrání spolupráce po jiném freelancerovi a posléze agentuře to vůbec nevypadalo, že se může jednat o úspěšný příběh.

TIP: Pokud vás zajímá jak dosáhnout PNO (podíl nákladů na obratu) pod 20 % díky výkonnostní TikTok reklamě (5x návratnost investice do reklamy), případovou studii TikTok najdete tady.

Vysvětlení PNO: je to česká zkratka používající se v rámci výkonnostní a PPC reklamy pro Podíl Nákladu na Obratu (PNO). Pokud máte PNO 20 % znamená to, že jste investovali např. 10 000 Kč do kampaní, které vám přinesly 50 000 Kč. Tedy 10 000 Kč je 20 % z 50 000 Kč. Matematicky by to bylo vyjádřené následovně: 10000 (náklad) / 50000 (obrat) = 0,2 a teď to vynásobit na procenta: 0,2 * 100 = 20 %.

Vysvětlení ROAS: je to mezinárodní zkratka pro to stejné, ale obráceně. Zároveň výsledek není v procentech, ale v násobcích. ROAS znamená Return On Ad Spend (ROAS). Pokud bychom vzali stejný příklad jako nahoře, tak při získání obratu z kampaní 50 000 Kč a investice do nich 10 000 Kč je ROAS 5. Matematický příklad by vypadal takto: 50000 (return, tedy obrat) / 10000 (ad spend, tedy náklad do reklamy) = 5.

Případová studie Facebook a Google: Úvod

Klient Postav si Město mě oslovil s poptávkou o zajištění placených kampaní na Facebooku a také v Google PPC inzerci pro jeho e-shop s podlahovými puzzlemi pro děti. Tyto puzzle jsou vyráběné kvalitně v České republice a nabízí širokou variabilitu možností konfigurace, doplnění a úprav. Jinými slovy řečeno, jedná se o ideální hračku pro děti, ale i pro rodiče, kteří si mohou hrát s dětmi a nebo mohou využít situace a získat chvilku pro sebe.

Mám rád, když klienti chodí za mnou. Kdo to nemá rád, že jo? Takže tento scénář, když mi klient píše email je za mě ideální. Díky tomu se totiž mohu naplno soustředit na mou práci, která spočívá v maximalizaci výsledků klientských kampaní a případová studie Facebook a Google Ads reklamy může vzniknout.
Díky tomuto úvodnímu emailu od klienta se začala psát tato případová studie Facebook a Google Ads reklamy

Po úvodním callu na jaře roku 2023 jednoznačně padlo, že klient chce vyzkoušet spolupráci s někým jiným. Předtím mu kampaně spravoval jiný freelancer a klient s výkonností kampaní nebyl spokojený. Zároveň bylo z řeči klienta jasné, že je frustrovaný a neví si moc rady, co má dále dělat, aby jeho projekt fungoval po stránce marketingu a reklamy.

Klient nám dodal video, které sám natočil. Video jako takové nebylo špatné, jenom dnes je potřeba více zamakat v post produkci na střihu, titulkách, muzice a záběrech. Video do Facebook reklamy musí mít správné flow, dynamiku a vhodné prostřihy. Na to prosím nezapomínejte.
Video, které nám dodal sám klient, jednalo se o tradiční video, za nás ne úplně vhodné do reklamy na Facebooku

Bylo tedy potřeba projít všechny reklamní účty klienta, kreativy, nastavení kampaní, nastavení trackování a měření, nastavení cílení, e-shop, produkty, propozici produktů a další náležitosti marketingu. Cílem bylo určit novou marketingovou strategii a taktiku.

Druhé video, které nám klient dodal bylo opět pro Facebook reklamu málo dynamické, hodně statické s pomalými záběry. Úvodní záběr nebyl dostatečně atraktivní
Druhé dodané video od klienta bylo velice obdobné, pro dnešní Facebook reklamu bylo málo dynamické, málo střihů, málo dynamiky

Provedli jsme analýzu předchozích kampaní na Facebooku, Google reklamy i Skliku (Seznam.cz reklama) a navrhli strategii zaměřenou na Metu a Google. Sklik od Seznamu nám v tuto chvíli nedával smysl. Měli jsme od klienta omezený rozpočet, který jsme chtěli alokovat do marketingových kanálů, kde vidíme největší šanci na úspěch.

Pokud chcete mít dobré video do video reklamy na Facebooku, které bude prodávat, možná vám budou stačit záběry od klientů. Dost možná totiž nebude potřeba dělat produkci, ale post produkce bude stačit pro dobré flow a střih videa.
Třetí video v sobě neslo velice obdobné rysy, výhodou je, že i z těchto záběrů lze v post produkci vytvořit velice solidní video do Facebook reklamy

Úspěchem se má na mysli získávat prodeje a mít profitabilní výkonnostní kampaně. E-shop jsme prozkoumali a určili jsme vhodné odkazy pro reklamy a nový obsah reklam. Požádal jsem klienta o dodání fotek, videí a textů pro kampaně. Klient nám jej dodal a začali jsme.

Pokud budete v rámci Facebook reklamy využívat statické bannery nebo fotky, dejte si pozor na to, abyste ukázali celý produkt. Pokud totiž ukážete až moc velký detail, je dost pravděpodobné, že potenciální zákazník nepochopí váš produkt a díky tomu nenakoupí.
Fotky od klienta, které ukazují produkt, za nás super, moc klientů nemá vlastní podklady, ale fotky byly až v tak velkém detailu, že je možné, že potenciální zákazník nemusí pochopit o jaký produkt se ve skutečnosti jedná
Dejte si pozor, pokud v rámci Facebook reklamy použijete statické bannery, do kterých umístíte text. Text musí být dobře čitelný a také musí poskytovat přidanou hodnotu pro uživatele. Buď ve formě hodnotné informace, nebo ve formě emoce.
Zde je opět vidět až moc velký detail produktu s textem v levém horním rohu. Text nebudí žádnou emoci a nic moc neříká.
Texty do Facebook kreativ patří, určitě to není něco, co by tam nemělo být, ale je potřeba dobře pracovat se slovy a skutečně zvolit ta nejvhodnější, která něco řeknou a předají vašemu potenciálnímu zákazníkovi. Obecné řeči jsou k ničemu. Vy potřebujete předat hodnotu.
Opět velice detailní fotka od klienta, která obsahuje ne příliš zajímavý text pro potenciálního zákazníka

Zde jsou vidět reálné ukázky reklam. Pro zobrazení videí je třeba být přihlášen na Facebooku.

Facebook video reklama odkaz č. 1.

Facebook video reklama odkaz č. 2.

Facebook video reklama odkaz č. 3.

Co na ně říkáte?

V Google Ads jsme použili texty z předchozích reklam, které jsme upravili a spustili jsme nové kampaně s cílem dosáhnout konverze. Zkoušeli jsme různé kampaně – vyhledávací kampaň, Dynamic Search Ads, remarketing kampaň, Performance Max kampaň, RLSA kampaň. Ukázky reklamy opět zasílám níže.

Performance Max kampaň je vysoce algoritmická kampaň v rámci Google Ads reklamního systému. Vy do ni dáte veškeré podklady, které máte - nadpisy, popisky, ale i obrázky a bannery, k tomu připojíte video reklamy a také produkty z produktového feedu. Google z toho všeho udělá obrovské množství kombinací, které začne zobrazovat s jediným cílem - doručit vám konverze.
V tomto případě se jedná o Performance Max reklamu zobrazující se v Gmailu
Díky tomu, že většina e-shopů poskytuje svým majitelům takzvaný XML feed produktů, je možné tento feed skrze Google Merchant Center napojit do Google Ads reklamního účtu. Tyto produkty se poté dají napojit do kampaně a mohou se zobrazovat v reklamě.
Opět se jedná o Google reklamu Performance Max, do které je napojený feed produktů z e-shopu
V Google Ads Performance Max kampani počítejte s tím, že tahle kampaň může částečně nahradit i vaši vyhledávací kampaň. Zřejmě nebude přesnější na volbu klíčových slov, jako jste schopni si nastavit a kontrolovat u tradiční vyhledávací kampaně, ale i tak může v některých případech dávat smysl.
Toto je Performance Max reklama ve vyhledávání, ale pouze textová
Google Ads Displejová reklama není většinou ta, kterou byste zapínali, pokud byste chtěli doručit konverze, třeba nákupy na e-shopu. V remarketingu ano, ale zřejmě ne v akvizici. V rámci Performance Max kampaně to je automatické. Tato kampaň dělá jak remarketing, tak i akvizici. Rozhodně se nemusíte bát, že by vypálila rozpočet na neefektivní displejové reklamě, protože Performance Max kampaň umí doručovat jenom konverze. Takže pokud displejová reklama nedoručuje konverze, pak ji tam algoritmus nebude zobrazovat.
Umístění Displejové reklamy nastavené skrze Performance Max kampaň
Discovery reklama v Google Ads je velice solidní druh kampaně, který doručuje kvalitní návštěvnost, ale dokáže doručovat i konverze. Není to tak konverzní kampaň jako se jedná u vyhledávací reklamy, nicméně funguje solidně. V rámci Performance Max kampaně je tato kampaň opět součástí.
Umístění Discovery reklamy nastavené skrze Performance Max kampaň

V rámci Facebook reklamy se jako nejúspěšnější ukázala funkce Dynamic creative, která umožňuje nahrát až 10 obrázků či videí, 5 nadpisů a 5 textů do jedné reklamy. Tento způsob jsme zvolili z důvodu omezeného rozpočtu – umožnilo nám to testovat více kreativ a textů a přitom neztrácet cenná konverzní data na úrovni reklamní sestavy. Testovali jsme 2 akviziční cílení a 1 remarketingové cílení.

Tato případová studie Facebook a Google Ads reklamy je plná tipů, kteér by vám měly pomoct v lepší výkonnosti vašich kampaní na sociálních sítí, ale i v Google Ads. Jedním z dalších tipů je u Facebook reklamy využít funkci Advantage campaign budget +, která přesouvá rozložení rozpočtu na úroveň kampaně, což by mělo vést k vyšší efektivitě kampaní.
Tato případová studie Facebook reklamy je plná tipů. Další tip: u Sales nebo Leads kampaní doporučuji nastavovat Advantage campaign budget +, jelikož pak přesouváte distribuci rozpočtu na úroveň kampaně (o úroveň výše než standardně), což by vám mělo pomoct s vyšší výkonností kampaně a nižší cenou za konverzi

Remarketing fungoval lépe – PNO se pohybovalo okolo 30,98 %, kdežto akviziční cílení bylo výrazně slabší – 87,39 % PNO. Celkové výsledky byly výrazně lepší než v podání předchozího specialisty, nicméně stále to nebyly výsledky, které bychom chtěli vidět.

Mezi další zajímavé cílení, které Facebook reklama umožňuje, je cílení na rodiče dětí. Buď můžete cílit na konkrétní věk dětí, nebo můžete zvolit cílení na jakékoliv rodiče s dětmi v různém věku. Facebook nabízí různá a zajímavá cílení, určitě zkoušejte, proklikávejte. Dají se tam najít fakt zajímavosti.
V tomto cílení jsme využili cílení dle demografie, konkrétně jsem cílili na rodiče s dětmi v různém věku a obecně na rodiče dětí. Facebook má skutečně zajímává cílení, hledejte, zkoušejte a testujte (skrze “Browse”). Ale zároveň mějte na paměti, že už je pryč doba, kdy jste mohli nějakým úžasným zájmem 10x zlepšit výsledky kampaní.

V rámci Google Ads kampaně měla nejlepší výkonnost brandová kampaň s PNO 0,32 %, kde jsme pracovali s RSA reklamou (Responsive Search Ads). Tuto kampaň bohužel nelze škálovat, jsme totiž závislí na množství vyhledávání značky Postav si Město (je brandová). Non brandovou kampaň jsme testovali a bohužel jsme nebyli schopni ji zoptimalizovat tak, aby doručovala rentabilní PNO. To stejné se týká remarketing a DSA (Dynamic Search Ads) kampaně.

Google PPC reklama byla extrémně důležitou součástí naší online reklamní strategie. Její výhodou je fakt, že pokud nás někdo hledá skrze reklamu, případně hledá náš produkt, pak se jedná o zákazníka, který je pravděpodobně více připravený k nákupu než člověk z Facebook reklamy.
Ukázka Google Ads reklamy č. 1 ve vyhledávání

Z testování vyšla nejlépe již zmíněná brandová kampaň a také Performance Max kampaň, ta byla druhou nejvýkonnější kampaní s PNO 70,06 %. Do těchto dvou jsme alokovali nejvíce rozpočtu.

Reklamní kampaň na Google PPC se stala nezbytným prvkem naší online marketingové strategie. Její klíčovou výhodou je, že osoby, které nás najdou skrze tuto formu reklamy nebo hledají naše produkty, jsou obvykle daleko více motivovaní k provedení nákupu ve srovnání s lidmi, kteří se s námi setkají prostřednictvím reklam na Facebooku.
Ukázka Google Ads reklamy č. 2 ve vyhledávání
Reklama Google PPC se ukázala jako klíčový prvek naší strategie digitálního marketingu. Jejím hlavním přínosem je, že když nás lidé najdou prostřednictvím této reklamy nebo vyhledávají náš produkt, obvykle jde o osoby, které jsou ve větší míře připravené koupit naše výrobky než ti, kteří na nás narazí přes reklamy na Facebooku.
Ukázka Google Ads reklamy č. 3 ve vyhledávání

Výsledky byly výrazně lepší než u Facebooku, ale stále mimo naše vysněná očekávání.

Případová studie Facebook a Google: Opuštění a návrat

Klient se rozhodl po několika měsících spolupráci ukončit a zkusit jinou agenturu. Tento odchod byl férový. Telefonicky mě zkontaktoval, vše jsme v klidu probrali, důvody byly pochopitelné – zkusit ještě někoho jiného, jestli nepřijde s řešením nebo návrhem, který přinese lepší výsledky.

V době telefonátu jsem byl zrovna na dovolené v italských Benátkách, takže mě to mrzelo a část dovolené jsem nad tím přemýšlel. Nicméně jsem si byl vědom toho, že jsem udělal 100 % pro výkonnost kampaní a tak trochu jsem tušil, že by se klient mohl v budoucnu vrátit. Zřejmě šestý smysl po těch 10+ letech v oboru. 🙂

Jsem si totiž pokorně vědom toho, že jsem vyzkoušel to nejlepší a byl jsem přesvědčený, že nikdo nemůže přijít s lepším nastavením, které by bylo schopno doručit lepší konverzní výsledky. Samozřejmě se to stát může, nikdo neví všechno, ale šance byly z mého pohledu minimální.

V tuto chvíli pravděpodobně kampaně nefungovaly díky nevhodné propozici, nevhodným kreativám a textacím, díky nevhodnému načasování (před létem a v létě je většinou výkonnost tohoto typu produktu slabší) a také v tom samozřejmě mohly stát další proměnné, např. nedostatečně dobrá práce u zbývajících 3P ze 4P marketingového mixu.

To co můj šestý smysl tušil se nakonec stalo realitou. Po několika měsících se klient znovu ozval. Řekl, že s agenturou udělali změny na e-shopu, vyladili trackování e-shopu a Google Analytics 4, ale kampaně nedosahovaly výsledků, kterých jsme spolu dosáhli na jaře. Zmínil, že tohle je poslední šance, kterou svému projektu dává. Buď nám to teď bude fungovat nebo “zavírá krám”. Jak to tedy dopadlo?

Případová studie Facebook a Google: Analýza a spolupráce

Tak jako na jaře i nyní proběhla úvodní analýza e-shopu, marketingu a analytiky. Podívali jsme se na e-shop, jak se změnila jeho struktura, kategorie, produkty, ceny, jak vypadají data ve Facebook reklamě, Google reklamě, Google Analytics 4 a Sklik reklamě.

Očekávání bylo vysoké. Výkonnost musí být lepší než na jaře a také vyšší než s agenturou. Požádal jsem klienta o nové podklady k reklamě (fotky a videa). Zároveň jsem mu nabídl služby mého týmu. To je služba, kterou jsme na jaře ještě neposkytovali, proto jsem ji tehdy nemohl nabídnout. Co umí můj tým?

Pokud máte videa vašich produktů nebo vaší služby, třeba od zákazníků, nebo máte promo video, případě klidně amatérské záběry produktu, můj tým z těchto videí dokáže sestříhat prodejní videa do Facebook reklamy a nejenom tam. Cílem je prezentovat produkt v akci, ukázat jeho benefity a přednosti, jak funguje, co umí, jak vypadá, v čem je výjimečný, jak se používá, zkušenosti s ním, apod.

Je potřeba zmínit, že dobře zpracovaná prodejní videa aktuálně fungují skvěle na získávání prodejů na e-shopu nebo generování leadů (kontaktů) ve Facebook a TikTok kampaních. Ale pozor, nebude vám fungovat ledajaké video. Video je třeba mít dobře sestříhané, otitulkované, dát muziku do pozadí, mít chytlavý úvod (ideálně jich testovat hned několik), který uživatele přitáhne k obrazovce telefonu.

Nesmíte zapomenout na výzvu k akci a zároveň neustále zkoušet nová videa a testovat různé verze. Je to hodně práce, ale ty výsledky? Nikdy nic negarantuji, ale tady vám můžu sdělit, že dosáhnete takových výsledků, které jste v minulosti neměly. Fakt. Nekecám. Čestný. Vyzkoušeno za vás.

Případová studie Facebook a Google: Strategie a experimentování

Nejdříve jsme spustili 2 kampaně se statickou kreativou, fotkami a videami od klienta. První kampaní byla tradiční Sales kampaň, která nám fungovala nejlépe na jaře. Tu jsme naduplikovali, upravili jsme cílení, nastavení a také jsme dodali nové kreativy. Druhou kampaní byla nová kampaň s novým algoritmem – Sales Advantage+ kampaň.

Funkce Dynamic creative je má oblíbená funkcionalita ve Facebook reklamě. Využívám ji již několik let. Umožňuje vám s menším rozpočtem testovat 10 vizuálů a videí v jedné reklamě, 5 textací, 5 nadpisů a 5 popisků reklamy.
Zapnutí funkce Dynamic creative na úrovni reklamní sestavy ve Facebook Ads Manageru

V tradiční kampani jsme využili Dynamic creative funkci, jelikož jsme chtěli otestovat více než 5 kreativ a textací a neměli jsme rozpočet a čas na to spouštět několik kampaní. Pokud jste v podobné situaci, jděte touto cestou a k tomu doporučuji otestovat kreativy vložením (přes ID reklamy) do Advantage+ kampaně. Zjistíte, co vám funguje více, a pak přesunete rozpočet do lépe fungující kampaně a začnete škálovat a optimalizovat.

Pokud se nacházíte v situaci, že máte omezený rozpočet, ale rádi byste otestovali 5 a více bannerů nebo videí, 5 textací, 5 nadpisů a také 5 popisků, pak je funkce Facebook reklamy Dynamic creative ideální.
Při zvolení Dynamic creative můžete mít v reklamě až 10 grafických a video podkladů a klidně je můžete namixovat, 5 textací, 5 nadpisů a 5 popisků
5 reklamních textů při využití Dynamic creative je super možnost, jak vyzkoušet různé kombinace textu. Krátké, dlouhé, úderné, popisné, příběhové, apod.
Až 5 reklamních textů s funkcí Dynamic creative
5 nadpisů a 5 popisků reklamy umožňuje Dynamic creative ve Facebook marketingu. Za mě skvělá věc, kdy jste schopni relativně rychle otestovat co vám lépe funguje a to poté poupravit a vyzkoušet třeba v jiné variantě.
5 nadpisů Facebook reklamy a 5 popisků díky funkci Dynamic creative

Komunikovali jsme vánoční akci s 15% slevou a dopravu za 49 Kč. Snažili jsme se prosadit v konkurenci vánočního období. Bylo to těžké. Dostali jsem na 63,38 % PNO. Výsledky tedy nic moc. Očekávání byla výrazně větší.

Statická Facebook reklama s claimem dopravy jen za 49 Kč, může fungovat dobře, ale je třeba otestovat. Jedná se o statickou fotku s dodaným textem a kódem.
Reklama, která akcentuje dopravu za 49 Kč
Statická Facebook reklama, může fungovat dobře, ale je potřeba otestovat. Jedná se o statickou fotku s dodaným textem.
Fotka produktu a balení, lidský element ve formě ruky rodiče
Statická Facebook reklama se slevovým kódem pro tatínky, může fungovat dobře, nicméně musí se otestovat. Jedná se o statickou fotku s dodaným textem a kódem.
Tatínky to bude zajisté bavit! Proto tatínci dostali kupón na – 10 % z ceny produktu

Jako cílení jsme využili široké cílení v Advantage+ kampani, poté lookalike cílení, zájmové cílení a v remarketing kampani jsme zvolili širší přístup, zaměřený na posledních 30 dní vhození do košíku a zobrazení produktu, Facebook a Instagram fanoušky a poté interakce za posledních 180 dní na Instagramu a Facebooku. Vyloučili jsme prodeje za posledních 30 dní.

Lookalike cílení ve Facebook a Instagram reklamě stále doporučuji využívat. Aby vám dobře fungovalo, potřebujete zdrojová publika, která musí mít již nějaká data, aby byly lookaliky kvalitní. Poté vám toto publikum může fungovat skvěle.
Lookalike cílení ve Facebook reklamě, úmyslně jsme chtěli vyzkoušet trochu odlišná cílení
Demografické cílení ve Facebook a Instagram reklamě, které může stále dobře fungovat i v roce 2024 a dalších letech. Jen prosím dbejte na to, že už na zájmech, chování a demografii nezáleží tolik u konverzních a prodejních kampaní jako tomu bylo v minulosti.
Oproti jiným kampaním jsme chtěli vyzkoušet spíše širší zájmové cílení a demografické cílení na rodiče
Takto vypadá Advantage+ cílení ve Facebook a Instagram reklamě. Je to jedno z cílení, které bude mít v roce 2024 a dalších velkou sílu a doporučuji s ním pracovat v kampaních.
Široké cílení v Advantage+ kampani bez vyloučení
Remarketing je stále silným nástrojem v rámci Facebook a Instagram reklamy. Doporučuji ho nasazovat u nových klientů v separátní kampani. Poté můžete lépe kontrolovat jaký rozpočet se mu dostává.
Remarketingové cílení (cílení PostavSiMesto_FB_Fans v rámci Engagement – Instagram je špatně pojmenované a nemuselo v kampani být)

Výkonnost byla tedy obdobná jako na jaře, ale to se v následujících chvílích výrazně změnilo. Jakto? Do kampaní jsme přidali námi sestříhaná a upravená prodejní videa. Nebylo třeba nám posílat žádné produkty, abychom si dělali vlastní záběry. Nebylo třeba jezdit po republice a udělat produkční den. Stačilo, že nám klient poslal své záběry produktů a my jsme začali kouzlit.

Samozřejmě, že by bylo lepší, kdybychom si záběry mohli natočit sami, mohli bychom mít více videí a více testovat. Jenže na to nebyl čas a potřebovali jsme vyzkoušet, že to je správná cesta. A výsledek?

Případová studie Facebook a Google: Výsledky a optimalizace

Z původního PNO 63,38 % jsme se v následujícím měsíci dostali na PNO 20,44 %! To by nebylo všechno. Tohoto PNO jsem dosáhli při čtyřnásobném denním rozpočtu. Kdyby klientovi nedošly skladové zásoby, tak bychom se stihli dostat na pěti až šesti, možná i deseti násobek při třetinovém PNO!

Náhled prvního sestříhaného videa týmem střihačů Cernovsky. Jedná se o videoreklamu na Facebooku, která fungovala skvěle v rámci výkonnostních kampaní.
Náhled námi sestříhaného videa verze 1
ZDARMA přístup k NEVEŘEJNÉ případovce Facebook a Instagram reklamy, která za každou investovanou 1 Kč do reklamy přinesla 10 Kč a více (ROAS 10+, PNO pod 10 %) - 10x NÁVRATNOST za poslední rok

Aktuální PNO za konec listopadu a začátek měsíce prosince bylo dokonce pod 17 % a to denní rozpočty kampaní byly v tu chvíli nejvyšší. (většinou čím více investujete do reklam – nad určitou hranici, tím je horší efektivita a PNO roste)

Náhled druhého sestříhaného videa týmem střihačů Cernovsky. Jedná se o videoreklamu na Facebooku, která fungovala skvěle v rámci výkonnostních kampaní.
Náhled námi sestříhaného videa verze 2

Níže přikládám odkaz na ukázku videí:

Odkaz na video verze 1

Odkaz na video verze 2

Díky tomu, že jsme nevzdali zkoušení formátů, vizuálů, cílení jsme byli schopni získat rekordní výsledky u tohoto klienta a díky tomu mohla vzniknout tato případová studie Facebook reklamy.
Případová studie Facebook reklamy – výsledky Facebooku v druhé části kampaně

Facebook Sales Advantage+ kampaň se ukázala jako nejvýkonnější. Určitě se tedy nebojte ji vyzkoušet. Nicméně nerad bych zapomněl na Google reklamu, která nám běžela neustále v tandemu. Jak jsme postupně škálovali rozpočty kampaní na Facebooku, škálovali jsme i rozpočty kampaní v Google Ads. Rozpočty šly nahoru dramaticky i tam, nicméně ve srovnání s Metou se jednalo o nižší nárůsty.

Google Ads reklama je známá tím, že dokáže doručovat výrazně nižší PNO než například Facebook reklama. Vždy záleží na produktu a službě, nicméně i tak se dá obecně říct, že Google se nachází ve fázi Do, pokud pracujeme s vyhledávací reklamou, nebo také DSA a Performance Max reklamou. Kdežto Facebook zastává více fází. Nejenom Do, ale také See, Think a Care.
Výsledky Google Ads reklamy – PNO 10,33 %

PNO bylo sice nižší, ale hodně nám ho srážela již zmíněná brandová kampaň, která se bohužel nedá škálovat. A jaké tedy bylo to celkové PNO v Google reklamě? Nakonec jsme se dostali na průměr za několikaměsíční období 10,33 % PNO při násobném denním rozpočtu než na jaře. Škoda, že jsme nemohli ještě týden až dva pokračovat, rozpočty bychom stihli ještě efektivně znásobit. Tak třeba příště.

Případová studie Facebook a Google: Škálování rozpočtů

Na začátku prosince škálování probíhalo rychle, kampaně fungovaly skvěle a optimalizace byla úspěšná. Rozpočty jsme navyšovali každý druhý den a připravovali jsme se na výrazné navýšení, jenže…

… klient byl nadšený a děkoval nám za skvělé výsledky. Avšak také nám sdělil, že škálujeme až příliš dobře a moc rychle a téměř vyprazdňujeme jeho sklad. Na jeho pokyn jsme museli výrazně snížit rozpočty kampaní, aby nám zbylo alespoň něco do Vánoc.

Klient nám sděluje, že naše škálování rozpočtů Facebook a Google Ads reklamy je moc rychlé a že musíme ubrat, aby nám aspoň nějaké zboží zbylo do Vánoc. Škoda. Obrat a profit mohl být výrazně větší.
Bylo to devastující pro skladové zásoby, tady už jsem začal tušit, že by takhle případová studie Facebook a Google reklamy mohla vzniknout

Nakonec jsem museli reklamy vypnout i tak předčasně, jelikož už nebylo co prodávat. Mrzí nás to, jelikož jsme konečně dostali kampaně tam, kde jsme je chtěli mít a perfektně fungovaly. Kdybychom měli ještě týden navíc, znamenalo by to výrazně větší obraty.

Recenze od klienta Postav Si Město. Jsem moc rád, že jsme klientovi pomohli s jeho kampaněmi na Facebooku a v Google Ads a také, že se nám povedlo rozjet úspěšnou online kampaň, která vyprodala sklady.
Případová studie Facebook a Google Ads reklamy a její zakončení klientovou recenzí, jsem dojat

Případová studie Facebook: Poučení a doporučení

Z projektu, který měl původně ziskovost v černých číslech, jsme se dostali do stádia, kdy jsme po dobu měsíce udržovali placené kampaně s vysokou efektivitou. V našich rozpočtech jsme mohli škálovat kampaně a přitom být ziskoví.

Pokud bych měl z této případové studie Facebook (a Google Ads) reklamy sepsat poučení, znělo by asi takto: pokud dvakrát vyzkoušíte kampaň a přijde vám, že to stále nefunguje, nevzdávejte to. Možná jste jenom nenašli správný úhel komunikace produktu, vhodně zvolenou incentivu a komunikaci, špatné období v roce, špatné nastavení kampaní a cílení nebo je tam nějaká proměnná, kterou nevidíte.

Zkuste testovat, nevzdávat to, zamakat na tom a nastavte ve Facebooku Advantage+ kampaň, testujte cílení, vizuály, videa. Testujte také skrze Facebook Dynamic creative funkci, využijte Performance Max kampaň v Google reklamě a experimentujte s nastavením, rozpočtem, asset groups, strategiemi, algoritmy, kreativou a optimalizujte. Světlo je na konci tunelu.

TIP na ebook ZDARMA: Buďte ÚSPĚŠNÍ na sociálních sítích s 21 nejvíc TRENDY tématy pro TVORBU videí a příspěvků na Instagram, TikTok, YouTube, Threads, LinkedIn, X a Facebook (PDF)

Také to jasně ukazuje, že neexistuje magické tlačítko, který všechno spraví a kampaně budou přes noc ziskové. Musíte si to prostě odmakat na úrovni e-shopu (webu), produktu, prezentace produktu, správně nastavená cena, vhodně vytvořené kreativy, správně nastavené kampaně v systémech, včasná a důkladná optimalizace a pokud vám to čísla ukážou, tak škálujte co to dá.

Příště už totiž možná nebudete mít takové “štěstí”. Existuje totiž mnoho proměnných, se kterými nic moc neuděláte. Světová krize, nevhodné období, více konkurentů, konkurenti s nižší cenou, dodavatelé nebo výrobci vám cenu zvýší, potopa, pandemie.

Případová studie Facebook: Závěr

Tato případová studie Facebook a Google Ads kampaní představuje příklad úspěšné resuscitace spolupráce s Facebook a Google reklamou. Ale také to ukazuje na fakt, že byste se neměli bát zkoušet algoritmizované moderní kampaně jako je Advantage+, Dynamic creative nebo Performance Max v Google Ads.

Je příkladem toho, jak mohou být Facebook a Google významnými nástroji v rámci online marketingové strategie, zejména pro produkty, které jsou dobře vizuálně prezentovatelné a nebo vyhledávané.

Další případové studie naší práce najdete tady.

Denně sdílíme hodnotné tipy na svůj LinkedIn, ThreadsTikTokFacebook, XYouTube a Instagram. Najdete tam další tipy pro vaši reklamu a na osobním Instagramu najdete i střípky z mého osobního života, tak kdyby se vám stýskalo, můžete mrknout i tam.

Mějte se Facebookově a Googlově!

Jo a pokud nevíte, kdo jsem, více se dozvíte na stránce O mně, mé hodnoty naleznete na stejné stránce a naše služby najdete na stránce specializace zde. Pokud byste si chtěli ověřit kvalitu naší práce, mrkněte tady.

Tak zase někdy příště!

Našli jste chybu? Stát se to může, jsme taky jenom lidé. Ale rádi to opravíme! Napište mi skrze formulář níže nebo na můj email, vše dám co nejrychleji do pořádku. Děkuji!

Získejte ZDARMA přístup k NEVEŘEJNÉ PŘÍPADOVÉ studii FACEBOOK a INSTAGRAM reklamy, která generuje 10x NÁVRATNOST za poslední rok
(ROAS 10+, PNO pod 10 %)