The Social Dilemma / Sociální dilema 2020: je to skutečně tak hrozné?

Obsah článku

Čím dál tím více lidí se dozvídá o dokumentu z dílny Netflixu zvaném The Social Dilemma (česky Sociální Dilema), rok 2020, tím více dotazů dostávám, co si o něm myslím…

Pro ty, kteří dokument neviděli, určitě doporučuji zkouknout. Nicméně, pro kontext článku musím vyspoilovat hlavní myšlenku.

Jedná se o dokumentární snímek, který hovoří a poukazuje na problematiku technologických gigantů, jako jsou Facebook, Google, Twitter, LinkedIn, Snapchat, Instagram, TikTok a další, kteří nás lapí do svých sítí a ovlivňují naše chování a vlastně celkový život. Jejich algoritmy jsou tak chytré a předvídají, co uděláme, dříve než to uděláme. Zároveň nám primárně ukazují, co chceme vidět, abychom na těchto platformách trávili co nejvíce času. Proč? Peníze. Díky tomu, že se budeme zdržovat na jejich sítích, tak nás budou moct monetizovat skrze své reklamní nástroje, na kterých vydělávají obrovské jmění. Tato problematika je v dokumentu rozebrána více do detailu, aby každý pochopil, jak algoritmy stojící za rozhodováním sociálních sítí fungují.

Je nutno dodat, že dokumenty z dílny Netflixu nemají vždy za cíl ukázat, jak to skutečně je, ale spíše vytvářet dokumenty na kontroverzní témata a přimět tak uživatele platit měsíční poplatek, ze kterého je Netflix živý. Tím vůbec nechci shazovat kvalitu dokumentu a obecně Netflixu, jen je dobré mít na paměti tuto skutečnost. Diskuze, které se vyrojily po odvysílání premiéry filmy Sociální Dilema opět potvrdili, že to Netflix umí otevřít debatu.

Netflix patří mezi největší online streamovací platformy s největším množstvím obsahu. Zároveň jeho produkce, mezi které spadá film Sociální Dilema, patří taktéž mezi největší.
Netflix má oproti konkurenci jednoznačně největší výběr seriálů a filmů, film Sociální Dilema patří k jednomu z nejlépe hodnocených kousků

Můj osobní názor na Sociální Dilema

Rozhodně jsem rád, že se toto téma vytáhlo na povrch, a že se o něm začíná mluvit. Dalo by se určitě najít spousty argumentů, které by podpořily tu či onu stranu (sociální sítě jsou špatné a řídí naše životy vs sociální sítě jsou furt jenom sociální sítě, nemusíme je používat a můžeme žít bez nich, naopak nám mohou být ku prospěchu).

Vnímám to jako problém, který bude muset být regulovaný. Nebojím se, že by k tomu v EU nedošlo. 🙂 Sám ale nevím, jaká cesta je ta správná. Jedno je jasné, pokud toto nebude nějak regulováno nebo alespoň na tento problém upozorňováno, pak technologičtí giganti budou zacházet dále a dále, aby vytěžovaly naši pozornost ke tvoření svého bohatství. Což nutně není špatně, přeci jenom je to kapitalismus a nikdo nás nenutí sociální sítě používat. A když už je máme, můžeme je kdykoliv vypnout, nebo naopak využít pro smysluplnou věc, jako třeba:

  • vzdělávat se
  • usnadnění komunikace
  • zisk nových zákazníků
  • udržení vztahu se stálými zákazníky
  • informovat se
  • být aktuální

Film Sociální Dilema hezky upozorňuje na problematika sociálních médií, nicméně dělá to klasickém Netflix stylu, tedy neukazuje na to pozitivní.
Žijeme v době, kdy spousta z nás tráví na chytrých telefonech a sociálních médiích více času, než by bylo zdrávo, a na to film Sociální Dilema hezky poukazuje

Já osobně jsem stále zastánce svobody, demokracie a kapitalismu. Tím chci říct, že by měl každý vzít odpovědnost do svých rukou a nehledat vinu v algoritmech. Myslím, že bychom si všichni měli uvědomit, že se takto bude v budoucnu optimalizovat všechno – elektro auta, chytrá domácnost, chytré televize, smartphony, a spousty dalších zařízení. Každý z nás by měl vědět, kdy je třeba vypnout a „žít život“. Rodiče by tak měli vychovávat mladistvé a je to jejich zodpovědnost.

Jedná se o těžkou problematika na kterou, dle mého, není jednoznačná a správná odpověď.

Váš názor na Sociální Dilema?

Jak dokument vnímáte vy a jaký je váš názor na problematiku algoritmů sociálních sítích?

Denně sdílím hodnotné tipy na svůj LinkedIn profil. Na Instagramu najdete střípky z mého osobního života, tak kdyby se vám stýskalo, můžete mrknout i tam.

Mějte se inspirativně!

Jo a pokud nevíte, kdo jsem, více se dozvíte na stránce Můj příběh, mé hodnoty naleznete na stránce Mé hodnoty a mé služby najdete zde. Tak zase někdy příště!

Zdroje

https://www.reflex.cz/clanek/filmy-a-serialy/103280/socialni-dilema-dokument-netflixu-odhaluje-problem-socialnich-siti-sam-ale-pritom-pada-do-vlastni-pasti.html

https://www.csfd.cz/film/812238-socialni-dilema/prehled/

https://www.netflix.com/cz/title/81254224

Přečtěte si další moje příspěvky

Získejte ZDARMA přístup k NEVEŘEJNÉ PŘÍPADOVÉ studii FACEBOOK a INSTAGRAM reklamy, která generuje 10x NÁVRATNOST za poslední rok
(ROAS 10+, PNO pod 10 %)